Reitturnier Reken 2020

  • pin Reken

Friday (11 September 2020)

time no. discipline winner video
07:00 25
Springpferdeprüfung Kl. A*

Philipp Bone

Chardonnay 116

08:00 30
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Sina Döller

Julapalu LS

09:00 26
Frank Nachtigall

Cornelius 51

10:00 29
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Rebecca Holtwiesche

Schmuckstück MB

11:00 27
Springpferdeprüfung Kl. L

Stefan Engbers

Cäthe 7

Nele Paganetty

Cornetto 60

11:30 09
Dressurprüfung Kl. L*

Janina Espendiller

Sir Sneijder

13:00 28
Springpferdeprüfung Kl. M

14:30 07
Dressurprüfung Kl. A*

Andrea Greve

Stella 1083

14:30 20
Punkte Springprüfung Kl. L

Melissa Hoffmann

Phoenix Rising

16:00 10
Dressurprüfung Kl. M*

Johanna Kullmann

Danzarino OLD

Pia Reuling

Lord Littleton

16:30 22
Springprüfung Kl. M*

Carolin Zell

Conella van de Pluum

Pia Alfert

Accino 10

18:30 24
Springprüfung Kl. S*

Youngster

Andreas Tölle

Carl-cocalino

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (12 September 2020)

time no. discipline winner video
07:00 14/1
Stil Springprüfung Kl. A*

Linn Kluemper

Candyman 145

08:30 14/2
Stil Springprüfung Kl. A*

Mia Günther

Chaccovio

09:00 02
Dressurreiterprüfung Kl. A

Jaqueline Dowe

Golden Pearl 6

10:30 15/1
Stil Springprüfung Kl. L

Lara Eising

Caribo 39

11:00 05
Andrea Greve

Stella 1083

Kyra La Torre

Enrico 348

Inga Dillmann

Sakura 7

11:00 06
Dressurprüfung Kl. A*

Andrea Greve

Stella 1083

11:45 15/2
Stil Springprüfung Kl. L

Teresa Kleverth

Quidam's Adel V

13:30 18/1
14:00 08
15:00 18/1
Emily Lochthowe

Vicona KR

16:30 19
Springprüfung Kl. L

Wencke Austrup-Wiesner

Barrichello 15

19:30 17
Carolin Mues

Cosima 258

Christina Ostendarp

Dias-Desperados

Ina Sophie Ostendarp

Golden Boy 150

Sunday (13 September 2020)

time no. discipline winner video
07:30 03
Janina Lawniczek

Fine Lady 8

07:30 16/1
Springprüfung Kl. A**

Henrike Holtmann-Uphoff

Lucy in the Sky 18

08:30 16/2
Springprüfung Kl. A**

Hannah Bröker

Lillifee 103

10:15 12
Darius Hemsing

Dynamite 20

Henrike Holtmann-Uphoff

Lucy in the Sky 18

10:30 04
Dressurreiterprüfung Kl. M

Verena Kammann

S-Line DG

11:15 13
Stil Springprüfung Kl. E

Aylin Benölken

Levado 17

Leonie Hayk

Feelino

13:45 01
Dressurprüfung Kl. E

Fiona Hayk

Rien ne va plus 32

14:30 21/2
Springprüfung Kl. M*

Wiebke Sievert

Chicco 373

15:00 11
Dressurprüfung Kl. M*

Laura Deitermann

Ballettmeister

16:00 21/1
Springprüfung Kl. M*

Leonie Haverott

Little Loui 2

16:00 23
Yann Chartier

Zanzara E

tournament informations

number of riders 500 highest niveau jump SPR S*
number of horses 663 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 1237

successful riders

successful horses

Zanzara E

Castodello

Carl-cocalino

Adventure 53