Reitturnier Süderbrarup-Güderott 2019

  • pin Boren

Friday (12 July 2019)

time no. discipline winner video
09:30 1
Reitpferdeprüfung

Markus Waterhues

Winterfürst 3

11:30 2
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Hella Haase

Füro Pa von Hellör

11:30 3
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Caroline Locklair

Sterntaler 76

12:00 19
12:40 20
Springpferdeprüfung Kl. A*

Anna Talja

Quibo W

13:30 21
Björn Behrend

Cool Limit RN

14:15 22
Springpferdeprüfung Kl. L

Sarah Pröpper

Carachas

14:30 4
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Sarah Kay Hübner

San Meddox

14:30 6
Dressurprüfung Kl. A*

Marie Petersen

Sahara 57

15:00 23
15:40 25
17:00 26
Springprüfung Kl. M**

Björn Behrend

Lady Cachas

17:15 5
Levke Lübcker

Sunrise Avenue K

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (13 July 2019)

time no. discipline winner video
08:00 13
Dressurprüfung Kl. M**

Caroline Wilm

Avec Plaisir 18

08:00 28
Stil Springprüfung Kl. A*

Hannah Tomaszewski

Cruz Control

Jana Dürr

Mylo 7

09:30 40/1
Hunterklasse 85er

Tanja Matzke

Dantino S

09:30 8
Wiebke Engel

Kosma 5

10:30 40/2
Hunterklasse 85er

Lia Gröschl

Carnutos

11:30 31
Stil Springprüfung Kl. L

11:30 9
Lene Witzel

Salut 270

12:00 15
Dressurprüfung Kl. S*

12:15 41/1
Hunterklasse 95er

Lia Gröschl

Carnutos

13:15 41/2
Hunterklasse 95er

Jennifer Viebrock

Die Lütte 3

14:00 12
Dressurprüfung Kl. M*

Wiebke Biß

Donald 544

14:15 34
Sarah Pröpper

Clarivelle W

14:45 16
Dressurprüfung Kl. S*

Karin Winter-Polac

Hirtenliesel

15:45 36
Mads Laffrenzen

Contino 69

17:15 38
Springprüfung Kl. S*

Sunday (14 July 2019)

time no. discipline winner video
07:45 7
Marlin Jochimsen

Holsteins Weltenbummler

08:15 14
Dressurprüfung Kl. S*

Karin Winter-Polac

Hirtenliesel

08:30 29
Zeit Springprüfung Kl. A**

Lotta Gellhorn

Solea 11

09:30 32
Zeit Springprüfung Kl. L

Lea Paulinski

Baloufino 3

10:00 10
Emma Maria Prahl

Ludwig 270

10:30 33
Christiane Lübke-Carstensen

Corrado's Comtesse

11:30 42
Stil Spring-Wettbewerb

Saskia Meyer

Susi 1503

12:30 35
Springprüfung Kl. M*

12:45 43
Dressur-Wettbewerb

Iliane Hannalisa Hein

Akeby's Lieber Kerl

13:00 17
Carolin Thurner

Ready To Go 5

14:15 30
Nele Hoff

Meander 5

Stella Jessen

Maja 823

15:00 18
Dressurprüfung Kl. S***

Christian Flamm

Janosch 656

15:15 11
Dressurreiterprüfung Kl. M

Larissa Hansen

See You Again

15:15 37
Springprüfung Kl. M**

Mike Patrick Leichle

Champion 127

16:00 27
Springprüfung Kl. S*

Mads Laffrenzen

Contino 69

16:45 39
Anne Tuschke

Billie Jean 10

tournament informations

number of riders 327 highest niveau jump SPR S*
number of horses 477 highest niveau dressage DRE S***
number of starts 842

successful riders

successful horses

Janosch 656

Royal Chocolate 5

Chanel 399

Letterkenny 3