Reitturnier Burg/Fehmarn 2019

  • pin Burg/Fehmarn

Thursday (20 June 2019)

time no. discipline winner
08:00 12
Springpferdeprüfung Kl. A*

Rike Ehlers

Montiego Bay

09:30 13
Ragna Thiesen

Cascado 15

Meike Jalas

Pocahontas 96

09:30 3
Dressurpferdeprüfung Kl. A

11:15 14
11:15 15
Springpferdeprüfung Kl. L

11:45 17
Springpferdeprüfung Kl. L

12:00 4
Liv Malin Heite

Heitholms Dempsey 2

12:15 16
Springpferdeprüfung Kl. L

Eoin Ryan

Carina

12:30 25
Springprüfung Kl. L

Christiane Behr

Antonio 136

14:00 18
Springpferdeprüfung Kl. M

Simon Heineke

Fioretta 15

14:00 27
Springprüfung Kl. M*

14:00 5
Vivien Böttcher

Sir Richard 5

16:00 19
Stil Springprüfung Kl. A*

Mariella Bremse

Celina-Lavinia WS

16:00 29
Springprüfung Kl. M*

Rick Siewert

Clash Royale

Berit Nagel

Darina 154

17:00 1
Dressurreiterprüfung Kl. A

Emily Wiens

Enjoy One

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Friday (21 June 2019)

time no. discipline winner
08:00 32/1
Springprüfung Kl. M**

08:15 7
Lisa Wolter

Fair Lady 381

09:15 32/2
Springprüfung Kl. M**

09:30 26/1
Springprüfung Kl. L

Frank Werner

Cody 92

10:30 26/2
Springprüfung Kl. L

Mia Scholz

Nemo 365

10:30 32/3
Springprüfung Kl. M**

Rasmus Lüneburg

Continuity

10:30 9
Dressurprüfung Kl. M*

Christina Ellendt

Dow Jones 53

12:00 30
Springprüfung Kl. M**

12:15 28/1
Tomke Sievers

Quinterus

13:15 28/2
Springprüfung Kl. M*

Mia Scholz

Nemo 365

13:30 8
Dressurprüfung Kl. M*

Kim Sarah Kleis

Damon de Luxe OLD

15:00 46
Stil Spring-Wettbewerb

Max Johann Horn

Smart Vision

15:45 36
Springprüfung Kl. S*

Thomas Voß

Lovelight

16:00 21
Selina Vöge

Caramac 4

16:30 6
Liesa Marie Rüder

Sternenzauber

Saturday (22 June 2019)

time no. discipline winner
08:15 20/1
Springprüfung Kl. A**

08:30 33
Springprüfung Kl. S*

09:15 2
Dressurprüfung Kl. A*

Johanna Post

Bonavita

09:20 20/2
Springprüfung Kl. A**

Charlotte Westphal

Streicher 2

10:30 22/1
Lina Todt

Constanzia 5

11:30 22/2
Springprüfung Kl. L

Lara Piskorski

Mustax Questeur

12:15 31
12:30 23
Stil Springprüfung Kl. L

Janea Siewertsen

Atlantis 199

14:00 10
Dressurprüfung Kl. S*

Vivien Koecher

Reine Freude 7

15:00 40
Stil Springprüfung Kl. M*

Malin Asmussen

Rocky Balboa Q

Janea Siewertsen

Atlantis 199

16:30 37
Sven Gero Hünicke

Sunshine Brown

Sunday (23 June 2019)

time no. discipline winner
08:30 39
Zeit Springprüfung Kl. M**

08:45 35
Flemming Ripke

Castanea 3

09:00 47
Dressur-Wettbewerb

09:45 50
Dressurreiter-Wettbewerb

Carlene Wilder

Frieda 286

10:15 41
Lena Priegann

Cinzano 74

10:30 34
Thomas Voß

Lovelight

10:45 43/1
Reiter-Wettbewerb

Emily Timmann

Champions blue Eye

11:05 43/2
Reiter-Wettbewerb

Lillian Frieburg

Let's go Lightly

11:25 43/3
Reiter-Wettbewerb

11:45 44
Reiter-Wettbewerb

Emma-May Bailey

Let's go Lightly

12:15 42
Springprüfung Kl. M*

12:15 45
Führzügel-Wettbewerb

13:00 48
Stil Spring-Wettbewerb

Max Johann Horn

Smart Vision

13:30 11
Christina Ellendt

Ronaldo 201

14:15 49
14:30 51
Springreiter-Wettbewerb

Pia-Sophie Wannhoff

Farbenfroh C WE

15:30 38
Springprüfung Kl. S***

tournament informations

number of riders 422 highest niveau jump SPR S***
number of horses 696 highest niveau dressage DRE S**
number of starts 1509

successful riders

successful horses

Compagnon 9

Fuerst Reiner

Bartholomaeus 2

Adagio de Talma