Reitturnier Prussendorf 2019

  • pin Zörbig/OT Prussendorf

Thursday (11 July 2019)

time no. discipline winner video
12:00 16
Rainer Mankiewicz

Cablue-Step PS

13:00 17
Pony Springpferdeprüfung Kl. A**

Qualifikation zum Bundeschampionat 2019 - 5-jährige Springponys

Maximilian Wricke

Menconvio PS

14:45 18
Pony Springpferdeprüfung Kl. L

Qualifikation zum Bundeschampionat 2019 - 5- + 6-jährige Springponys

Felix Ewald

Celancio Ps

16:00 19
Springprüfung Kl. M*

Mathias Frauendorf

Grace Top 8

17:00 20
Springpferdeprüfung Kl. M

Qualifikation zum Bundeschampionat 2019 - 5-jährige Springpferde

Ivan Kisiov

Filipo S

18:00 21
Springpferdeprüfung Kl. M**

Qualifikation zum Bundeschampionat 2019 - 6-jährige Springpferde

18:45 40
Springprüfung Kl. M*

Nancy Krause

Antallia

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Friday (12 July 2019)

time no. discipline winner video
09:00 1
Lena Drebenstedt

Descara de Luxe

10:00 22
Springprüfung Kl. A**

Tim Körber

Levistina 5

10:45 4
Dressurreiterprüfung Kl. A

Smilla Johanna Geiss

Villeneuve 5

11:30 25
Annika Sambill

Oh Fiona

12:30 2
Maja Weber

Boogie Woogie 9

13:00 34
Zeit Springprüfung Kl. M*

13:30 3
15:00 7
Dressurprüfung Kl. M*

15:15 31
Zeit Springprüfung Kl. M*

Ivana Lesemann

Leonardo Da Vinci 13

16:30 10
Dressurprüfung Kl. S*

Mate Garai

Fortuna 435

17:30 37
Zeit Springprüfung Kl. S*

Michael Schiecke

Corinna 119

Saturday (13 July 2019)

time no. discipline winner video
08:00 26
Pony Springprüfung Kl. A**

Annika Sambill

Donna Clara 57

09:00 23
Springprüfung Kl. A**

Kilian Römmer

Florette 61

09:30 14
Susanne Bormann

His Black Magic 2

10:30 28
Zeit Springprüfung Kl. L

Michael Petschmann

Laurence 19

10:45 5
Dressurprüfung Kl. A**

Lara Blötz

Dreamlady 4

12:00 32
Springprüfung Kl. M*

Jessica Koch

Call me Cassini

13:00 8
Dressurprüfung Kl. M*

Vanessa Brügmann

His Lordliness

13:45 35
Springprüfung Kl. M*

14:30 13
Susanne Bormann

His Black Magic 2

16:00 11
Franz Otto Damm

DSP Lifestyle

16:30 29
Springprüfung Kl. L

Gerald Golze

Dina d'or 2

18:15 38
Springprüfung Kl. S*

Melvin Senst

Chaciamo

Sunday (14 July 2019)

time no. discipline winner video
07:30 41
Springprüfung Kl. M*

Christof Kauert

Dinara 68

08:30 24
Lynne Mickelun

Acolino 6

09:00 6
Smilla Johanna Geiss

Villeneuve 5

09:30 30
10:30 15
Ralf Lahmann

Samba's Penelope

11:15 27
Annika Sambill

Oh Fiona

12:00 9
Dressurprüfung Kl. M**

Vanessa Brügmann

His Lordliness

12:15 33
Joan Wecke

Corina 110

13:30 12
Franz Otto Damm

DSP Lifestyle

14:00 36
Lisa Naujok

Victoria 109

15:30 39
Tino Bode

Chicago 187

tournament informations

number of riders 187 highest niveau jump SPR S**
number of horses 327 highest niveau dressage DRE S**
number of starts 802

successful riders

successful horses

Lorenzio 7

DSP Lifestyle

Lara Croft 23

Chaciamo